MINI Cooper Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
9 Posts
Discussion Starter #1
Hi guys from the UK. I have a mini cooper R56 N12, 2008, 53k miles. So lets start:

I went to the mechanic with an issue that the fan kicks in normally at around 108C but the problem was it doesnt turn off.

The mechanic touched both of the hoses coming from the thermostat and the lower radiator hose and he said that probably its the thermostat and i reminded him that we changed it with original BMW one, 1 year and 2 months ago.

Then he said probably is the water pump that doesnt flow enough coolant. so i bought the pump (pierburg not original).

On close inspection he saw that the pulley/tensioner that engages the WP was not engaging properly so he said it is not the WP but the tensioner. I bought the original one with the pulley and since we were there we changed the pump just to be sure and the belt.

Then the same think happened again, i changed the relay for a peace of mind btw with OEM one.

Then he said your radiator might be blocked because the lower hose was cold and the top hot.

We changed the radiator but he told me i am starting to struggle as to why it does that so i will charge you a few quid as i am sharing responsibility. We cut with grinder the previous radiator no blockage.

Then again the fan turned on once at 108C but not turning off.

We removed whilst cold, the Coolant sensor and the fan kicked in, but for the sake of it we replaced it but the fan kept doing the same thing.

Also to mention that if the fan starts to ran it drops the temperature up to 79C and with the fan constantly on the temperature starts to rise up to 104/105C and stays there, meanwhile the fan keeps running.
If i stop and turn of the car the fan stops immediately. If i restart the car the fan does not kick in.
The fan that has the r56 is a 2 cable fan with no resistors.

There is no loss of coolant at all. There no bubbles on the expansion tank. Coolant doesnt rise in the expansion tank. There is no milky stuff on the oil cap. No missfires. No white smoke. So i dont believe is a head gasket.

I do have heat inside the cabin. AC works perfectly and fan kicks on/ off accordingly if i have on/off the AC.

I think there might be a stuck thermostat partly open, generally malfunctioning in between. But i am not 100% sure.
I believe that a thermostat doesnt fully close. I did start it at idle and it takes too much time to reach operating temperature. after 20mins of idling temperature rises from 16C to 55C with ambient 19C, so to my understanding thats too long. So what i believe/my theory (not mechanic but i have some basic knowledge) is that the DME has 2 stage recognition in relation with the thermostat. at 89-92C when it starts to open and at 105C when is fully open the thermostat. On the rising up of the temperature the DME give info at 92C to the thermostat to partially open but doesnt understand that is already partially open. Then at 105C 'clicks' and starts the fan. Then as it cools down there is not 'click' position to turn off the fan as the thermostat is 'more' than partially closed position should be which means it doesnt give the signal to turn off the fan.
Based on the electric diagram i found online for r56 MCS witch is slightly different (there is not K22 relay there is only K21 but there is FL9 fuse as its only 1 speed fan) i can see that the DME takes different signal from thermostat and different from the temperature sensor/coolant sensor. (i will attach the link)

Is my theory correct? Do you have any inputs/opinions that can help me out? Thank you

R56 MCS- Engine Cooling System - Diagram

·
Registered
5 Posts
[QUOTE = "atina, gönderi: 4499111, üye: 381983"]
Merhaba İngiltere'den arkadaşlar. Bir mini cooper R56 N12, 2008, 53k mil var. Haydi başlayalım:

Tamirciye, fanın normal olarak yaklaşık 108C'de devreye girdiği bir sorunla gittim, ancak sorun kapanmamasıydı.

Tamirci, termostattan gelen hortumlara ve alt radyatör hortumuna dokundu ve muhtemelen termostat olduğunu söyledi ve onu 1 yıl ve 2 ay önce orijinal BMW ile değiştirdiğimizi hatırlattım.

Sonra, muhtemelen yeterince soğutma sıvısı akmayan su pompası olduğunu söyledi. bu yüzden pompayı satın aldım (pierburg orijinal değil).

Yakından incelendiğinde, WP'ye bağlanan kasnak / gerginin düzgün şekilde devreye girmediğini gördü, bu yüzden WP değil, gerici olduğunu söyledi. Orijinali kasnakla aldım ve oradayken emin olmak için pompayı ve kayışı değiştirdik.

Sonra aynı düşünce tekrar oldu, röleyi OEM one ile gönül rahatlığı için değiştirdim.

Sonra alt hortum soğuk ve üst kısım sıcak olduğu için radyatörünüzün tıkanmış olabileceğini söyledi.

Radyatörü değiştirdik ama bana neden bunu yaptığına dair mücadele etmeye başladığımı söyledi, bu yüzden sorumluluğu paylaştığım için sizden birkaç sterlin talep edeceğim. Öğütücü ile önceki radyatörü tıkanmadan kestik.

Sonra yine fan 108C'de bir kez açıldı, ancak kapanmadı.

Soğukken çıkardık, Soğutucu sensörü ve fan devreye girdi, ama uğruna onu değiştirdik ama fan aynı şeyi yapmaya devam etti.

Ayrıca fan çalışmaya başladığında sıcaklığı 79C'ye kadar düşürdüğünü ve fan sürekli açık haldeyken sıcaklık 104 / 105C'ye kadar yükselmeye başlayıp orada kalıyor, bu arada fan çalışmaya devam ediyor.
Arabayı durdurup geri çevirirsem fan hemen durur. Arabayı yeniden çalıştırırsam fan devreye girmiyor.
R56'ya sahip olan fan, dirençsiz 2 kablolu bir fandır.

Hiç bir soğutma sıvısı kaybı yoktur. Genleşme tankında kabarcık yok. Soğutma sıvısı, genleşme tankında yükselmiyor. Yağ kapağında sütlü madde yok. Yanlış ateş yok. Beyaz duman yok. Bu yüzden kafa contası olduğuna inanmıyorum.

Kabinin içinde ısı var. AC mükemmel çalışıyor ve AC'yi açıp kapatırsam fan buna göre açılır / kapanır.

Kısmen açık, genellikle arada arızalı sıkışmış bir termostat olabileceğini düşünüyorum. Ama% 100 emin değilim.
Bir termostatın tamamen kapanmadığına inanıyorum. Rölantide başlattım ve çalışma sıcaklığına ulaşması çok uzun sürüyor. 20 dakika sonra rölanti sıcaklığı, ortam 19C ile 16C'den 55C'ye yükseliyor, bu yüzden anladığım kadarıyla bu çok uzun. Öyleyse inandığım / teorim (mekanik değil ama bazı temel bilgilere sahibim), DME'nin termostatla ilişkili olarak 2 aşamalı tanıma özelliğine sahip olmasıdır. 89-92C'de açılmaya başladığında ve 105C'de termostat tamamen açıldığında. Sıcaklık yükseldiğinde, DME 92C'de termostata kısmen açılması için bilgi verir, ancak bunun zaten kısmen açık olduğunu anlamaz. Sonra 105C'de 'tıklar' ve fanı çalıştırır. Sonra soğurken, termostat 'daha fazla' olduğu için fanı kapatmak için 'tıklama' konumu yoktur.
R56 MCS cadı için çevrimiçi bulduğum elektrik şemasına göre biraz farklı (K22 rölesi yok sadece K21 var, ancak tek hızlı fanı olarak FL9 sigortası var) DME'nin termostattan farklı sinyal aldığını ve farklı olduğunu görebiliyorum. sıcaklık sensöründen / soğutma sıvısı sensöründen. (bağlantıyı ekleyeceğim)

Teorim doğru mu? Bana yardımcı olabilecek herhangi bir girdi / fikrin var mı? teşekkür ederim

R56 MCS- Motor Soğutma Sistemi - Şema
[/ ALINTI]

SELAM,

Bende aynı sorun var halledebildiniz mi?

bana da bilgi verirsen sevinirim

·
Registered
9 Posts
Discussion Starter #4
I have not find the root of the problem yet. I still believe is the thermostat... as some days ago the car for first time triggered a fault code for the exhaust camshaft/vanos solenoid. Thankfully that solenoid was new already. I checked the wiring diagram etc and it looks like the thermostat uses the exhaust camshaft sensor to calculate the load on the engine which together with the thermostat and the coolant temperature sensor gives the ECU the signal to start the fan. All the rest are fine so i think it is the thermostat again. I ordered the BMW thermostat assembly and on 13th of September i will change it to test my theory. I will update then. Hoping that is this...

·
Registered
5 Posts
[QUOTE = "atina, gönderi: 4499812, üye: 381983"]
Henüz sorunun kökenini bulamadım. Hala termostatın olduğuna inanıyorum ... çünkü birkaç gün önce otomobil ilk kez egzoz eksantrik mili / vanos solenoidi için bir arıza kodunu tetikledi. Neyse ki bu solenoid zaten yeniydi. Bağlantı şemasını vb kontrol ettim ve termostat motor üzerindeki yükü hesaplamak için egzoz eksantrik mili sensörünü kullanıyor gibi görünüyor, bu da termostat ve soğutma suyu sıcaklık sensörü ile birlikte ECU'ya fanı çalıştırma sinyali veriyor. Geri kalan her şey yolunda, bu yüzden yine termostat olduğunu düşünüyorum. BMW termostat tertibatını sipariş ettim ve 13 Eylül'de teorimi test etmek için değiştireceğim. O zaman güncelleyeceğim. Umarım bu ...
[/ ALINTI]
umarım olur bilgi bekliyoruz.

·
Registered
9 Posts
Discussion Starter #6
I changed the thermostat on the car and the issue has not changed. The mechanic suggested that there might be a cracked block or headgasket, which I find odd I did 3 times the test with block tester and came up negative. also the car has 53k miles and I have never seen headgasket to blow at under 60k miles. I will probably sell the car as I spend quite a lot chasing the issue and on top i became redundant. If someone finds a solution that works let me know. thanks.

·
Registered
9 Posts
Discussion Starter #7
it is not headgasket it is electrical and probably faulty DME (in my situation). I came to that conclusion and mechanic agreed after I turned on the AC and the fan stuck in on position and not turning off even with the car's engine coolant temperature at 40c. we tried via Obd to manually turn on/off the fan and it worked so something in the DME/ECU doesn't give the correct inputs...

1 - 7 of 7 Posts